Otevřete vrátka do zahrady svých snů!

Zahrada plná vůní, plodná a poskytující přesně to, co potřebujete. Funkční ekosystém, který vám pomáhá plnit si své sny o soběstačnosti. Místo plné radosti, vhodné k tvoření i odpočinku. To je svět, který si můžete vytvořit, pokud budete chtít.

Máte svoji zahrádku a nevíte, odkud začít? Nebo jste už začali a máte pocit, že výsledky neodpovídají vašim snahám? Nebo zkrátka jen cítíte někde v kostech, že chcete změnit přístup, pěstovat bez chemie a být v souladu s přírodou?

Pokud jste si odpověděli ano, je to skvělé. Stojíte na počátku své jedinečné cesty, po které dojdete na svoji vysněnou zahradu. Jestli ale chcete vybudovat svůj ráj na zemi, měli byste vědět, že to od vás bude vyžadovat čas a energii. Jen tak můžete dosáhnout výsledků, které vám přinesou uspokojení.

Budete se muset obrnit trpělivostí, protože dobré a funkční věci nepřichází ze dne na den, a v zahradě ani z roku na rok. Neexistuje žádný snadný recept, podle kterého si vytvoříte takovou zahradu, která by vám jen dávala, a vy se o ni nemuseli dál starat. Existuje ale přístup, se kterým lze vytvořit takovou zahradu, která se vám odmění za všechno, co do ní vložíte, a přidá ještě něco navíc.

Je ale potřeba překročit svoji komfortní zónu a začít se věnovat věcem, které jste dříve nedělali. Přemýšlet o zahradě tak, jak jste o ní dosud nepřemýšleli. V souvislostech a s ohledem nejen na sebe. Je potřeba si připustit, že pokud chcete mít na zahradě něco jinak, budete muset dělat něco jinak. A je potřeba v tom vytrvat.

Kdo chce mít něco, co ještě nikdy neměl, musí udělat něco, co ještě nikdy neudělal.

Možná máte obavu zkoušet nové věci, protože vaše staré postupy vlastně tak nějak fungují. Nebo jste se dokonce už odhodlali k nějaké akci a zkusili jste třeba nestříkat plodiny nebo hnojit pouze z přírodních zdrojů a vaši úrodu zdecimovala nějaká choroba. Možná jste se pustili do mulčování a po prvním měsíci vám mulč prorostl plevelem. Nebo jste přestali hrabat listí a později jste se potýkali s houbovými chorobami.

A já se zeptám: kolik sezón jste se snažili budovat přírodní zahradu? Kolik měsíců jste vydrželi soustavně a dostatečně mulčovat, kolik let se staráte o půdu tak, abyste nemuseli rýt? Je totiž možné, že jste začali dělat všechny ty věci správně, ale neměli jste dostatečnou výdrž a dospěli jste tak k mylnému přesvědčení, že to nefunguje.

Když se po letech nicnedělání rozhodnete začít běhat nebo třeba trénovat v posilovně, vaše kondice se bude zlepšovat velmi pozvolna a potrvá několik měsíců, než dosáhnete dobrých výsledků. A pokud budete chtít dosáhnout vynikajících výsledků, budete makat dál ne měsíce, ale roky. A se zahrádkou je to naprosto stejné.

Pokud jste ji „ošetřovali“ chemickými postřiky a léta nebudovali zdravé půdní prostředí, nemůžete vytvořit vyvážený a funkční ekosystém za pouhých pár měsíců. Naopak je možné, že změnou přístupu dojde k ještě většímu vychýlení z rovnováhy. Pokud ale budete trpěliví a informovaní, pokud budete vědomí – budete vědět, že je to dočasný stav, se kterým si příroda za vašeho neúnavného přispění poradí. Ve spolupráci s přírodou zvládnete i zdánlivě neřešitelné výzvy.

Zahrada plná vůní, plodná a poskytující přesně to, co potřebujete. Funkční ekosystém, který vám pomáhá plnit si své sny o soběstačnosti. Místo plné radosti, vhodné k tvoření i odpočinku.

To je svět, který si můžete vytvořit…

…POKUD BUDETE OPRAVDU CHTÍT!

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, vášnivou pěstitelkou a autorkou projektu Víkendové pěstování. Ráda svým konceptem založeným na pěstování v souladu s přírodou inspiruje ostatní. Svoji cestu zahradou nadšeně propojuje se svojí cestou osobního rozvoje. V současnosti studuje obor Zahradní a krajinná tvorba na České zahradnické akademii v Mělníku. Více o její cestě na zahrádku najdete zde >>. Je autorkou minisérie videí Plánujeme víkendovou zahradu >>, zahradnických online kurzů >> a manuálů pro pěstitele zeleniny >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů