Lichořeřišnice jako lék na zimu

Pokud si chcete uchovat léčivé účinky tohoto přírodního antibiotika, kterým krásná a jedlá lichořeřišnice je, vyrobte si tinkturu. Vaši domácí lékárničku tak obohatíte o úplný poklad.

Lichořeřišnice (Tropaeolum) je bezesporu jednou z mocných rostlin, jejíž antibakteriální a antivirové účinky by neměly být opomenuty. Ve správné koncentraci si poradí i se zlatým stafylokokem, ale nejčastěji se používá při onemocnění ledvin, močového měchýře a dalších součástí močového ústrojí. Použít ji můžete třeba i při nachlazení. Kvete od července až do zámrazu a právě teď na podzim nastává ten pravý čas rostlinu sklidit a využít její léčivý potenciál ve formě tinktury.

Připravte si:

  • celou rostlinu (nakládají se všechny její nadzemní části)
  • zavařovací sklenici nebo jinou uzavíratelnou nádobu
  • minimálně 40% líh
  • krájecí prkénko a nůž

Rostlinu omyjeme a zbavíme veškerých nečistot a oschlých částí. Necháme ji ideálně alespoň jeden den zavadnout, aby se z ní odpařila voda, která by nám jinak ředila připravený líh a výsledný macerát by nebyl tolik účinný.

Poté rostlinu celou nakrájíme na malé kousky. Já střídám krájení listů a stonků, jde mi to tak rychleji. Nakrájenými částmi postupně naplníme celou nádobu a nakonec zalijeme lihem.

Naloženou lichořeřišnici necháme stát na suchém místě (nikoliv na slunci) alespoň tři týdny, jednou za den ji protřepeme. Potom ji přecedíme, nalijeme do uzavíratelných lahví a uchováme v temnu.

Jako preventivní prostředek a na zvýšení imunity můžete tinkturu užívat 1x denně 20 kapek po dobu tří týdnů a pak týden vynechat.

V případě nachlazení, onemocnění chřipkou, zánětech průdušek či močových cest užívejte po dobu 14 dnů, 3x denně 20 kapek tinktury rozmíchaných v trošce vody.

Je mámou dvou dcer a jednoho syna, manželkou úžasného muže, nadšenou hospodyňkou, vášnivou pěstitelkou a autorkou projektu Víkendové pěstování. Ráda svým konceptem založeným na pěstování v souladu s přírodou inspiruje ostatní. Svoji cestu zahradou nadšeně propojuje se svojí cestou osobního rozvoje. V současnosti studuje obor Zahradní a krajinná tvorba na České zahradnické akademii v Mělníku. Více o její cestě na zahrádku najdete zde >>. Je autorkou minisérie videí Plánujeme víkendovou zahradu >>, zahradnických online kurzů >> a manuálů pro pěstitele zeleniny >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů